Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Поплави во Хрватска: возилата не може да поминат преку надојдената вода

Силно невреме проследено со грмежи утрово зафати делови од Хрватска, особено Риека, Нови Винодолски, Малинска и Цриквеница.

„Патот во Нови Винодолски е затворен во двата правца“, објави корисник на „Фејсбук“ со видео, како што наведува хрватскиот портал „Индекс“, на апокалиптични сцени и надојдена вода на ова место.

На социјалните мрежи беа објавени и видеа од возила што се обидуваат да се пробијат низ надојдената вода.

Денеска, беше активиран портокалов метеоаларм за регионот на Риека, што укажува на опасно време, а жолт метеоаларм е активиран за остатокот од државата, освен за Осиек.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе