Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Орбан: Европа игра опасна игра, санкциите против Русија се чекор кон војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска рече дека санкциите на ЕУ против Русија се „чекор кон војна“, интензивирајќи ги критиките против стратегијата на Брисел, која тој ја смета за „опасна“.

„Кој ќе интервенира економски во воен конфликт зазема позиција“, рече Орбан за унгарско радио.

„Малку по малку, се лизгаме кон војна“, предупреди тој, изразувајќи загриженост за акумулацијата на мерките усвоени со цел да се санкционира руската офанзива во Украина.

Орбан се спротивставува и на предлогот на Европската комисија да и се додели на Украина 18 милијарди евра помош во 2023 година во форма на заеми чија камата би ја враќале земјите-членки на ЕУ.

„Унгарија нема да прифати членките на ЕУ заеднички да склучуваат заеми за да и помогнат на Украина“, рече тој на конференција, пренесе агенцијата МТИ.

Тој претпочита да советува да се плати единствена сума, „праведно“ поделена меѓу 27-те земји-членки.

Унгарија може да даде до 170 милиони евра како дел од билатералниот договор со Киев, рече тој.

Орбан рече дека е подготвен да се „бори“ против евентуалниот нов пакет мерки за Унгарија да биде „изземена“ од него, како во случајот со ембаргото за нафта.

„Сега испраќаме деструктивно оружје, обучуваме украински војници на сопствена територија, воведуваме санкции за енергијата. Стануваме составен дел од конфликтот“, изјави Орбан.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе