Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Може ли Берлускони да го доведе Путин на преговарачка маса?

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони смета дека само тој може да го доведе рускиот претседател Владимир Путин на преговарачка маса со Украина, пишува британскиот весник „Спектејтор“ повикувајќи се на италијанскиот заменик министер за култура Виторио Згарби, кој е близок до Берлускони.

„Силвио Берлускони верува дека само тој може да го намами својот стар пријател Владимир Путин на преговарачка маса и има намера да го стори тоа пред (католички) Божиќ“, пишува весникот.

Според Згарби, тој „прекрасен гест“ му се допаѓа на Берлускони.

„Токму ова е гестот што планира да го направи. Тој верува дека може да го постигне, а ако го направи без да ги поткопува позициите на НАТО, ќе влезе во историските книги како светски херој“, посочи Згарби.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе