Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Мекдоналдс објави дека заминува од Белорусија, Лукашенко: Фала богу, знаеме и леб да сечеме и месо да ставиме внатре

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска се насмеа на заминувањето на Мекдоналдс од неговата земја, каде што ќе биде заменет со руски ланец ресторани за брза храна.

– Знаеме и леб да сечеме – рече Лукашенко.

Мекдоналдс од 22 ноември ќе работи во Белорусија под името „Tasty and dot“, што е името на рускиот ланец кој ги презеде рестораните на американската компанија во Русија.

– Фала му на Бога што заминува – рече Лукашенко во петокот за време на средбата со работниците од земјоделскиот и прехранбениот сектор.

– Мораме да го направиме тоа што го направи Мекдоналдс. Знаеме и да исечеме леб и да ставиме парче месо внатре, да испечеме пржени компири и да направиме салата – рече Лукашенко.

Франшизата на рестораните KSB Victory која ги води рестораните на Мекдоналдс во Белорусија на 11 ноември објави дека наскоро ќе го промени своето име во „Вкусно и поинт“ како во Русија.

Првите ресторани под тоа име беа отворени во Русија на 12 јуни, заменувајќи го Мекдоналдс, кој ја напушти земјата поради руската инвазија на Украина на 24 февруари. Многу други странски брендови како Coca-Cola, H&M и Ikea го направија тоа. Белорусија е единствениот сојузник на Русија во тој конфликт.