Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Маск: Не е донесена одлука за враќање на Твитер профилот на Трамп

Не е донесена одлука за обновување на корисничкиот профил на поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп) на Твитер, објави сопственикот на таа социјална мрежа Илон Маск (Илон Маск).

Маск најави дека на Твитер ќе бидат обновени корисничките сметки на други контроверзни личности како Кети Грифин (Кети Грифин), Џордан Петерсон (Џордан Петерсон) и конзервативниот сатиричен портал Babylon Bee (Babylon Bee), социјалната мрежа што милијардерот неодамна ја купи .

– Новата политика на Твитер е слобода на говор, но не и слобода на дофат – напиша Маск на Твитер, додавајќи дека негативните објави кои содржат говор на омраза ќе имаат намалена видливост и дека компанијата нема да заработува од нив.

„Нема да најдете објава освен ако конкретно не ја пребарате, што не се разликува од остатокот на Интернет“, напиша Маск, објаснувајќи дека ова важи само за поединечни објави, а не за кориснички сметки во целост.

– Се вратија Кети Грифин, Џордан Петерсон, Бабилон Б. Одлуката за Трамп се уште не е донесена – додаде Маск.

Сметката на комичарката Грифин на почетокот на овој месец беше забранета поради имитирање, имено затоа што таа го промени името на сметката во „Илон Маск“. Десничарскиот писател и психолог др. Петерсон беше суспендиран од Твитер во јули по објавата за трансродовиот актер Елиот Пејџ, која социјалната мрежа ја означи како прекршување на правилата за „содржина со омраза“.

Сметката на христијанската сатирична веб-страница Babylon Bee беше укината поради истата причина, откако беше објавена во март: – – Маж на годината на Babylon Bee е Рејчел Левин – мислејќи на заменик-секретарот за здравство на САД, кој се декларира дека е трансродова жена .

Сметката на Трамп беше трајно суспендирана по немирите на Капитол Хил во јануари 2021 година.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе