Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Терористката која постави бомба во Истанбул откри како се приклучила на терористичката организација ПКК

Терористката Ахлам Албашир, која во неделата го изврши терористичкиот напад во истанбулскиот кварт Бејоглу, во изјава за полицијата изјави дека во организацијата се приклучила преку нејзиното момче, исто така член на терористичката организација ПКК/КЦК/ПЈД/ЈПГ, кој се запознала во 2017 година

Главното јавно обвинителство во Истанбул ја продолжува истрагата за нападот на улицата Истиклал на 13 ноември, во кој загинаа шест лица, а 81 беа повредени.

Ахлам Албашир (23), која беше уапсена набрзо по нападот, за време на полициското испрашување откри како се приклучила на терористичката организација. Таа изјавила дека нејзиниот тогашен дечко ја „поврзал“ со организацијата во 2017 година.

Како што рече, подоцна му се изгубиле секаква трага, но Албашир сепак одлучил да остане во контакт со терористичката организација.

Во меѓувреме било утврдено дека Ферхат Х., сопственикот на работилницата во Есенлер, каде што терористот Ахлам Албашир и осомничениот во бегство Билал Х.

Истрагата утврдила дека Ферхат Х. вршел терористичка пропаганда од неговиот профил на социјалните мрежи и дека, според инструкциите на организацијата, својата куќа им ја дал на Ахлам Албашир и Билал Х.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе