Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСветТОП ВЕСТИ

Русите започнаа нов масовен напад врз Украина, Зеленски објави вознемирувачко видео од гранатирањето

Русија утринава изврши уште еден масовен напад врз Украина.

Нападите на критичната инфраструктура во Одеса и Днепар ги потврдија претседателската администрација и регионалните лидери.

Володимир Зеленски објави и вознемирувачко видео од ракетен напад во Днепар, со порака: „Еве уште една потврда од Днепар дека терористите сакаат мир. Утро е. Мирен град и луѓе кои сакаат да живеат нормално, одат на работа. Ракетен напад! Терористичката држава всушност сака да им донесе на Украинците само повеќе болка и страдање“.

Во нападот на Днепар, според градоначалникот Борис Филатов, се ранети три лица, меѓу кои и еден тинејџер. Регионалната управа на Днепар, пак, соопшти дека се ранети пет лица.

Во Киев и Днепар, системите за противвоздушна одбрана работат на соборување на дојдовните проектили, велат властите. Неофицијални канали известуваат за употреба на противвоздушна одбрана во неколку други градови низ Украина.

Се чини дека ова е уште еден напад насочен кон енергетската инфраструктура на Украина.

Шефот на украинската претседателска администрација, Андриј Јермак, рече: „Непријателот мисли дека ќе ја ослаби нашата одбрана со овие напади и дека „ќе ни заби нож во грб“. Одиме напред. Не ги игнорирајте сирените за воздушен напад. Ќе ги скршиме“.

Од почетокот на октомври Русија ги гаѓа украинските енергетски објекти со серија масовни напади. Претходно овој месец, Зеленски откри дека околу 40 отсто од енергетската инфраструктура на земјата е уништена.

На 15 ноември Русите истрелаа околу 100 проектили кон Украина. Иако речиси три четвртини беа запрени од украинските системи за противвоздушна одбрана, енергетските капацитети во речиси секој регион беа цел на напад, соопшти државната енергетска компанија на земјата Укренерго. „Укренерго“ се уште не даде повеќе детали за штетите, но ја опиша ситуацијата како најлоша досега. Вонредните прекини на струја беа спроведени во северните и јужните региони на Украина во обид да се стабилизира мрежата.

Во своето синоќешно обраќање Зеленски рече: „Ако ја преживееме оваа зима, и ќе ја преживееме, Украина сигурно ќе ја добие оваа војна“.

Шефот на регионот на Миколаев, Виталиј Ким изјави дека во Миколаев во моментов летаат беспилотни летала испорачани од Иран. Исто така, украинскиот премиер Денис Шмихал рече дека во новите руски ракетни напади во четвртокот биле погодени фабрика за гас и фабрика за ракети: „Ракетите летаат над Киев во моментов. Тие сега ги бомбардираат гасните постројки во Днепар и фабриката за ракети Јужмаш .

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе