Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+СветТОП ВЕСТИ

Републиканците го освоија мнозинството во Претставничкиот дом

Според проекциите за резултатите од среднорочните избори во САД, републиканците го освоија мнозинството во Претставничкиот дом, со што ја поставија сцената за двегодишна поделба на власта во Конгресот, бидејќи демократите ја задржаа контролата врз Сенатот.

Благодарение на освоеното мнозинство во Претставничкиот дом, републиканците ќе можат да го спречат американскиот претседател Џо Бајден да го погуби неговиот политички агент, а исто така да започнат политички штетни истраги против неговата администрација и семејство.

Едисон Рисрч, по повеќе од седум дена броење, предвиде дека републиканците ги освоиле 218 места што им се потребни за контрола на Претставничкиот дом. Клучното 218. место го освои партијата во 27. конгресна област во Калифорнија.

Иако демократите на Бајден ја загубија контролата врз Претставничкиот дом, тој рече дека очекува да работи со републиканците.

– Мислам дека американскиот народ јасно стави до знаење дека очекува и републиканците да бидат подготвени да соработуваат со мене – рече Бајден.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе