Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Пронајдени 63 тела

Најмалку 63 тела се пронајдени со траги од тортура во неодамна ослободениот град Херсон, соопшти вчера украинскиот министер за внатрешни работи.

„Во регионот Керсон беа откриени 63 тела, но мора да разбереме дека потрагата штотуку започна, ќе бидат откриени уште многу зандани и гробници“, изјави министерот Денис Монастирски, пренесе Интерфакс Украина.

Тој додаде дека во таа област биле откриени 436 случаи на воени злосторства и 11 места каде што луѓето биле затворени, вклучително и места каде што руските окупатори мачеле луѓе.