Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

ОН: На конфликтот во Украина не му се гледа крај, постои шанса војната да се претвори во катастрофа

Потсекретарот на Обединетите нации Розмери Ди Карло изјави дека на конфликтот во Украина не му се гледа крај и додаде дека постои реална можност војната да се претвори во катастрофа.

„Навистина, на конфликтот не му се гледа крај. Се додека трае, постои потенцијална опасност од катастрофа, таа е реална. Инцидентот во Полска, во близина на украинската граница, беше застрашувачки потсетник дека мора да се направи се за да спречи понатамошна ескалација“, рече Ди Карло.

Ракетата падна во полско село на 15 километри од границата со Украина, при што загинаа две лица.

Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека тоа не е намерен напад врз Полска, со што се согласиле високи претставници на НАТО и на САД.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе