Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина+Свет

Моравјецки потврди: Полска се откажа од активирање на членот 4 од договорот за НАТО

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки доцна синоќа изјави дека неговата земја се откажала од плановите за спроведување на членот 4 од Повелбата на НАТО за итни консултации во врска со ракетниот напад.

– Текот на настаните и информациите што ги добивме во текот на ноќта не доведоа до заклучок дека не се работи за намерен напад на Полска. Според нашите досегашни информации, немало план за напад на полска територија и затоа не го активиравме членот 4, туку го задржавме во резерва – рече Моравјецки и додаде дека Полска секако редовно се консултира со НАТО.

– Доцна синоќа на состанокот на Советот на Комитетот за национална безбедност заедно со претседателот решивме да ги провериме предусловите за примена на членот 4, а доколку постоеја, нашиот амбасадор во НАТО ќе имаше можност да преземе предност од тоа – додаде Моравијецки.

Претходно полскиот претседател Анджеј Дуда (Анджеј) изјави дека постои голема веројатност ракетата што паднала на полска територија да и припаѓа на украинската армија и дека со оглед на ситуацијата веројатно нема потреба да се активира членот 4 од Повелбата на НАТО.

Да потсетиме, во вторникот проектил ја погоди областа во селото Пржеводов, кое се наоѓа во близина на границата со Украина, при што загинаа две лица.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе