Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Бајден за изјавата на Зеленски: Тоа не е доказ

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека коментарите на неговиот украински колега Володимир Зеленски дека проектилот што падна врз Полска не бил украински не се доказ.

– Тоа не е доказ – им одговори Бајден на новинарите во Белата куќа по враќањето од самитот на Г20 што годинава се одржа во Бали, Индонезија.

Да потсетиме, проектилот падна во вторникот во селото Пржеводов на истокот на Полска, во близина на границата со Украина. Зеленски за тоа ја обвини Русија, а првите објавени информации велат дека станува збор за руски проектил.

Вчера американските власти соопштија дека имаат информации дека се работи за украинска ракета. Исто така полскиот претседател Анджеј Дуда (Анджеј) изјави дека, според оценката на полските власти, станува збор за проектил на украинскиот систем за противвоздушна одбрана.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе