Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во близина на Бали се запали патнички траект со 271 лице

Патнички траект со 271 лице од Јава се запали денеска во близина на индонезискиот остров Бали, а засега нема информации за жртви, додека напорите за евакуација се во тек, соопштија претставници на спасувачките служби.

Фериботот Mutiara Timur I превезувал 236 патници и 35 члена на екипажот кога се запалил во теснината Бали, на околу 1,5 километар од плажата Карангасем, пренесе АП.

Десетици спасувачи, морнари и локални рибари се обидуваат да ги евакуираат луѓето на два брода на морнарицата, изјави началникот на Агенцијата за пребарување и спасување на Бали, Геде Дармада, додавајќи дека се истражува причината за пожарот.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе