Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСвет

Уште една мистериозна смрт во Русија: Полковникот Бојко, близок до Путин, пронајден мртов во неговата канцеларија

Полковникот Вадим Бојко (44), близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин, е пронајден мртов во неговата канцеларија во Русија.

Според Мирор, Бојко, кој бил заменик-шеф на престижната виша поморска школа Макаров Пацифик во Владивосток, бил пронајден со повеќекратни рани од куршуми по телото.

Таткото на две деца, кој наводно бил задолжен за оружје и муниција на елитната академија, дошол на работа како и обично, но набргу по влегувањето во неговата канцеларија, одекнале пет истрели, се вели во извештаите.

Дежурниот службеник кој слушнал пукање потоа дошол на местото и го видел телото на Бојко.

Додека првичните извештаи во Русија говореа за сомневање за самоубиство, медиумот БАЗА, кој има блиски врски со полицијата, тврди дека криминалните иследници пронашле пет чаури и четири пиштоли Макаров до загинатиот полковник. Се поставува прашањето како можел полковникот да пука пет пати во градите.

Владимир Осченко, директор на локалната телевизија, исто така верува дека Бојко се самоубил.

– Кога офицерите почнуваат да се убиваат, нешто не е во ред со државата и државната служба – напиша Ошченко на Фејсбук, додавајќи дека самоубиството на Бојко го потврдиле и одделот за медиуми на Пацифичката флота и адмиралските советници на капетанот на флотата, пренесуваат независните руски медиуми. Медуза.

Бојко е последниот во низата високи Руси кои загинаа под мистериозни околности од почетокот на војната во февруари.

Да потсетиме, од почетокот на оваа година, а особено по агресијата врз Украина на 24 февруари, Русија е зафатена од бран мистериозни самоубиства или многу чудни падови низ прозорецот на познати руски претприемачи, олигарси и менаџери. од енергетскиот и воениот сектор, главно блиски или добро поврзани во Кремљ.