Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized

Спасовски: Во истрагата за лажните пријави за бомби се вклучени и партнерските служби од НАТО, Интерпол и Европол

„Меиловите со најави за поставени бомби се праќаат од надвор, преку VPN адреси и креирани виртуелни мејлови. За истрагата мора да одиме преку меѓународна правна помош, од интернет провајдерите добиваме информациите кои потоа ги проследуваме до секторот за тероризам“ изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во „24 анализа“ на ТВ24.

Тој додаде дека во истрагата и во обезбедувањето на сите информации се вклучени и партнерските служби од НАТО, Интерпол и Европол

„Карактеристично е што заканите се појавуват во среда, четврток и петок. Втора карактеристика е што е само во одредена смена на ученици и наставници. Тоа се дел од работите кои се анализираат“ рече Спасовски

Министерот кажа дека сите дојави досега се лажни, но по секоја од нив мора да се постапува, бидејќи постојат протоколи кои не може да се изземат.

„Содржините на мејловите се различни. Денес пишаа дека некој наводно сакал да преговара. Но, со терористи нема преговори“ рееч Спасовски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе