Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Производителот на популарниот пиштол постигна рекорден приход

Познатиот австриски производител на пиштоли „Глок“ постигна рекордни резултати во 2021 година, втора година по ред.

Со тоа нивните приходи се зголемени за 13,9 отсто на 888,8 милиони евра.

„Минатата година беше обележана со зголемена побарувачка и производство на ограничувања на капацитетот во текот на цената од 2021 година“, велат од концернот.

Според виенскиот весник „Курир“, добивката на компанијата пред даночното одбивање се зголемила за речиси 50 милиони евра на 262,69 милиона евра. Кога ќе се одбијат сите даноци и обврски, добивката на компанијата е 197,3 милиони евра.

Во исто време, компанијата го зголеми бројот на вработени за 380 на 2.360, пред сѐ, во американскиот производствен погон.

Побарувачката во САД е голема, а на профитот на компанијата влијаеше и договорот склучен со француската армија. Имено, француската армија нарачала 75.000 пиштоли и дополнителна опрема.

Што се однесува до другите деловни зделки, „Глок“ не сака да ги објавува во јавноста.

Инаку, пиштолот „Глок“ е омиленото оружје на многу полицајци и специјалци. Така ги користат ФБИ, португалската полиција и многу други. И во Австрија, „Глок“ е стандардна опрема на австриската полиција и армија со децении.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе