Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Пожарникар осомничен за подметнување пожар во сместување за бегалци во Германија

Германската полиција успеа да му влезе во трага на лицето што пред четири недели подметна пожар во сместувањето за бегалци од Украина во градот Грос Шремкендорф кај Визмар. Според информациите, се работи за 32-годишниот Ник П., кој е пожарникар во општина Бловац.

Според весникот „Билд“, пожарникарот, поради неговите постапки, не бил цел на безбедносните органи.

Истражните органи сега анализираат дали има поврзаност со серијата подметнати пожари во овој дел на Германија.

Уште на 19 октомври, кога избувна пожарот во сместувањето за бегалци, полицијата претпоставуваше дека станува збор за подметнување пожар од политички причини бидејќи само неколку дена пред пожарот на влезот беше испишана нацистичка свастика.

Инаку, една недела претходно имаше голем број пожари во тој регион.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе