Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Поранешен хрватски амбасадор во Русија: Светот е на работ на нова војна

Поранешниот амбасадор во Русија Божо Ковачевиќ беше гостин во Нови Дан и ја коментираше експлозијата на проектили на полска територија, како и можноста за ескалација на конфликтот меѓу Русија и Западот.

Дмитриј Медведев изјави дека Западот се приближува кон нова светска војна, а со таа констатација се согласува и поранешниот хрватски амбасадор во Русија.

„Да, светот е на работ на нова војна, а клучниот потег кон таква ситуација го направи Русија со својата агресија против Украина. Гледаме дека Американците се воздржани во утврдувањето на одговорноста за тие проектили, што е разбирливо, бидејќи не сакаат непромислено да влезат во третата светска војна. Затоа што ако овој напад беше руски напад врз членка на НАТО, ќе можеше да се активира членот 5 од повелбата на НАТО, а очигледно Американците сакаат да го избегнат тоа и инсистираат на детална истрага. Треба да се каже дека други настани кои би можеле да придонесат за ескалација, како што се експлозиите на Северен тек и проектилот што заврши во Хрватска, не беа истражени“, рече Ковачевиќ на Н1 Загреб.

На прашањето зошто седум месеци по падот на дронот во Загреб нема официјални резултати од истрагата, Ковачевиќ рече дека е тешко да се одговори.

„Најверојатно затоа што нема конечен резултат, а можеме да зборуваме и за мотивацијата да ја истражиме неговата генеза во секој од инцидентите бидејќи можно е одговорноста да не е на страната што изгледа дека е одговорна“, рече Ковачевиќ.

„Кога станува збор за Русија, нивната позиција е многу потешка, особено во однос на веродостојноста на нивните тврдења. Рекоа и дека Русија нема намера да ја нападне Украина и нема да ја нападне Украина, а откако го направија тоа Лавров рече дека како што Русија не ја нападна Украина, нема намера да нападне ниту една друга земја. Би било ирационално Русија да го нападне НАТО, но и да ја нападне Украина. Да не зборуваме за одлуката за анексија на четири украински региони во време кога Русија почна да ја губи војната на терен. „Поради оваа серија настани и несогласувањето на руските лидери со реалноста, убедливоста на се што ќе кажат јавно денес е значително намалена“, рече Ковачевиќ.

Според поранешниот хрватски амбасадор во Русија, ситуацијата била смирена со информации од американски извори кои сугерираат дека токму украинските противвоени ракети требало да соборат руски ракети и да паднат врз Полска.

„Се чини дека, ако судиме врз основа на изјавата на полскиот премиер кој не инсистираше на примена на членот 5, кој ја остави отворена можноста истрагата да утврди резултати кои нема да доведат до заклучок од страна на со примена на написот, сосема е сигурно дека интензивната комуникација меѓу американската и полската дипломатија . Полската страна изрази многу одмерен пристап кон проблемот и можеме да очекуваме дека ќе бидат прифатени напорите на американската страна да се избегне насилна ескалација. Но, кога во една земја се води војна со висок интензитет и кога тензиите меѓу агресорите и оние кои и помагаат на Украина се толку високи, тогаш можно е да избијат намерно или ненамерно предизвикани инциденти“, рече Ковачевиќ.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе