Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Подољак: Русија ја претвори Источна Европа во непредвидливо бојно поле

Само Русија треба да биде обвинета за „инциденти со проектили“ во војната што ја води против неговата земја, вели Подољак.

Тој го соопшти ова откако американскиот претседател Џо Бајден изјави дека проектилот во кој загинаа две лица во Полска, најверојатно не е истрелан од Русија.

„Според мене, потребно е да се држиме само до една логика. Војната ја започна и ја води Русија. Русија масовно ја напаѓа Украина со крстаречки ракети. Русија го претвори источниот дел на европскиот континент во непредвидливо бојно поле. “ изјави Подољак. „Намерата, средствата за извршување, ризиците, ескалацијата – сè е само Русија. И не може да има друго објаснување за какви било ракетни инциденти“, додаде тој.

Две лица беа убиени во полска фабрика за жито во близина на границата со Украина во вторникот кога Русија истрела ракети кон Украина.

„Кога земја-агресор ќе изврши намерен масовен ракетен напад на целата територија на голема земја на европскиот континент со своето застарено советско оружје (ракети од класа X), трагедијата порано или подоцна се случува и на териториите на други земји”, рече Подољак во соопштението за медиумите.

„Покрај тоа, руски проектили или нивни делови постојано паѓаа во граничните зони. Не гледам ни најмала поента во отстапувањето од оваа едноставна логика – само Русија е виновна за заканите и ексцесите во другите земји со своите ракетни напади“, рече Подољак.

Подољак на Твитер објави дека е време Европа да го „затвори небото“ над Украина. „Нема потреба да барате изговори и да ги одложувате клучните одлуки“, додаде тој,пренесе Индекс.хр.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе