Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Папата повика на прекин на огнот што е можно поскоро за да се избегне опасноста од натамошна ескалација на конфликтот

Во својот говор на општа аудиенција на плоштадот Свети Петар, Папата Фрањо го осуди последниот бран руски ракетни напади врз Украина. Тој повика на прекин на огнот што е можно поскоро за да се избегне опасноста од натамошна ескалација на конфликтот. За време на својот говор тој не се осврна на последниот инцидент што се случи во Полска, во кој загинаа двајца полски државјани, пренесува Скај њуз.

„Со болка и загриженост дознав за нов и уште пожесток ракетен напад врз Украина, кој предизвика смрт и штета на многу цивилна инфраструктура. Да се ​​молиме Господ да ги преобрати срцата на оние кои сè уште се држат за војна и дека во маченичката Украина преовладува желбата за мир за да се избегне ескалација и да се отвори патот за примирје и дијалог“, рече Папата.

Папата Франциско ги повика верниците да се молат за мир во Украина, додавајќи дека верниците можат во молитва да кажат „побрзај, Господи“ за војната да заврши што е можно поскоро.

Инаку, Главниот штаб на украинските вооружени сили соопшти дека Русија вчера лансирала 110 проектили и 10 нападни беспилотни летала од иранско производство во Украина.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе