Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСветВо тренд...

Ердоган се огласи за ракетата што падна врз Полска: Не треба да инсистираме дека е лансирана од Русија, тоа би било провокација

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека го разбира негирањето на Русија за вмешаност во ракетната несреќа во Полска.

Ердоган изјави дека најверојатно се работи за техничка грешка.

– Се сретнав со германскиот канцелар Олаф Шолц. Општ е впечатокот дека оваа ракета не е од руско производство и оваа изјава отвора пат кон одредени факти, па затоа не треба да се инсистира дека оваа ракета е лансирана од Русија. Ова би било провокација – рече Ердоган и додаде дека мир може да се воспостави само со дијалог.

Турскиот претседател за време на своето обраќање на самитот на Г20 рече дека нема да има победници во украинската војна. Тој исто така изјави дека околу 11 милиони тони жито биле испорачани во светот благодарение на договорот со посредство на Турција.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе