Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Биг Бен повторно се слуша по петгодишно реновирање

Најпознатата саат-кула во светот, Биг Бен во Лондон, по петгодишна пауза поради реновирање повторно се слуша!

Часовникот, кој се наоѓа на брегот на Темза во рамките на Вестминстерската палата, седиштето на британскиот Парламент во Лондон, е стар 163 години, а неговото реновирање чинело дури 95 милиони долари!

За овие пет години се рекламира само во специјални пригоди – на Нова година кога се случи брегзитот и во септември кога почина кралицата Елизабета Втора.

Часовникот е вратен на оригиналниот механизам и сино-златно-сивата површина на бројчаникот во иста боја како што беше првично направен. На сите четири страни на кулата се наоѓаат часовници, чии лица се сместени во железна рамка со дијаметар од седум метри, поддржани од 312 парчиња опал стакло. Стрелката на часовникот е долга 2,7 метра, а стрелката на минутата е долга 4,3 метри.

Биг Бен не е официјалното име на познатата кула, туку всушност е прекарот на огромното ѕвоно тешко дури 16 тони, кое се наоѓа во внатрешноста на часовникот. Вистинското име на целата структура е „Елизабет тауер“ и така е од 2012 година кога беше преименувана во чест на 60 години од нејзиното владеење.

Има многу интересни работи за Биг Бен, но лошата вест е што тој не е отворен за странци.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе