Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСветТОП ВЕСТИ

Бајден свика итен состанок на лидерите на Г7 поради експлозијата во Полска: „Можно е проектилите да не биле истрелани од Русија“

Белата куќа официјално објави дека американскиот претседател Џо Бајден (Џо Бајден) свикал итен состанок на лидерите на Г7 во врска со синоќешната експлозија во Полска предизвикана од два проектила.

Во моментов во Бали, Индонезија се одржува самитот на Г-20, а на состанокот на Г7, покрај Бајден, присуствуваа и лидерите на останатите членки Франција, Обединетото Кралство, Италија, Германија, Јапонија и Канада. Членки на НАТО се и сите земји освен Јапонија, а на средбата присуствуваа и водечките луѓе на Шпанија и Холандија.

Веднаш по инцидентот, Соединетите Американски Држави и ветија на Полска помош на секој начин, вклучително и во деталната истрага околу експлозијата. Бајден синоќа имаше телефонски разговор со полскиот претседател Анджеј Дуда (Анджеј).

Бајден им се обрати на новинарите, велејќи дека првичните информации сугерираат дека е можно ракетите кои паднале во Полска да не биле истрелани од Русија.

– Не сакам да кажам ништо дефинитивно додека не се направи целосна истрага. Но, поради траекторијата на проектилите, мала е веројатноста дека биле испукани од Русија. Сепак, ќе видиме што ќе донесе истрагата. Иако првичните информации сугерираа дека Русија е вмешана, прелиминарните истраги го оспоруваат тоа. Но, исто така, Русија со своите постапки продолжува да ја влошува ситуацијата во Украина – рече Бајден во обраќањето во живо на Си-Ен-Ен.