Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Бајден и понуди на Полска целосна поддршка од САД во истрагата за падот на ракетите

Американскиот претседател Џо Бајден му понуди на полскиот претседател Анджеј Дуда „целосна поддршка од САД за помош во полската истрага“ за падот на ракети на нивна територија, пренесува Ројтерс.

Во телефонски разговор, полскиот претседател му даде на Бајден ажурирање за истрагата за експлозијата во која загинаа две лица, а Бајден за возврат рече дека САД имаат цврста посветеност на НАТО.

Американскиот претседател телефонски разговараше и со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Дуда разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски. „Разменивме достапни информации и ги разјаснуваме сите факти… цела Европа и светот мора да бидат целосно заштитени од терористичката Русија“, напиша украинскиот претседател на Твитер по тој разговор.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе