Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Сунак: Путин требаше да се соочи со светските лидери на самитот на Г20

Британскиот премиер Риши Сунак, денеска, на отворањето на самитот на Г20 на Бали, изјави дека рускиот претседател Владимир Путин требало да биде подготвен да се соочи со светските лидери на самитот поради војната во Украина.

На отворањето на самитот, на кој присуствуваше и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, Сунак ги осуди руската инвазија на Украина и нападите врз цивили предупредувајќи ги светските лидери на заканата за меѓународниот поредок, пишува „Гардијан“.

Сунак истакна дека е очигледно оти Путин не се чувствува способен да му се приклучи на самитот, а доколку дојдеше, вели тој, можеше да почне да ги решава проблемите поврзани со војната во Украина.

„Еден човек има моќ да го промени сето ова“, рече Сунак на самитот, на кој зборуваше и украинскиот претседател Володимир Зеленски, објави британскиот весник.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе