Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Шолц: Има охрабрувачки знаци на консензус за војната во Украина на самитот Г20

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска дека на состанокот на Г20 на Бали има охрабрувачки знаци за постигнување консензус дека руската војна против Украина е неприфатлива и дека не смее да се користи нуклеарно оружје.

На новинарско прашање за разговорот со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, Шолц рече: „Застана блиску до мене и кажа неколку реченици. Тоа беше разговор“.

Шолц, кој учествува на самитот на Г20 на Бали, нагласи дека ќе продолжи да разговара со рускиот претседател Владимир Путин за изнаоѓање решение за ставање крај на војната во Украина.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе