Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Руската управа го напушти вториот по големина град во регионот Херсон

Руските денеска соопштија дека се повлекле од градот Нова Каховка, обвинувајќи ги украинските сили дека го гранатирале градот.

Нова Кахова е лоциран во јужна Украина и е во близина на стратешка хидроцентрала. Градот е на левиот, источен брег на Дњепар во регионот Херсон, од каде руските сили минатата недела се повлекоа пред украинската контраофанзива.

„Вработените во јавната администрација на Нова Каховка, во државните и градските институции исто така го напуштија градот и се распоредија на безбедно место“, соопшти од градската управа назначена од Москва.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, ги обвини руските сили за минирање на браната и делови од електраната, наведувајќи дека доколку дојде до експлозија, повеќе од 80 места ќе бидат поплавени.

Според Киев, уништувањето на таа инфраструктура би имало влијание и врз снабдувањето со вода на целиот јужен дел на Украина и би можело да влијае на ладењето на реакторите во нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа, која црпи вода од вештачко езеро и брана од 18 милиони кубни метри.

Русите негираа дека ја минирале браната Каховка, нагласувајќи дека нејзиното уништување ќе го наруши водоснабдувањето на Крим.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе