Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Русија негира дека ја нападнале Полса

Изјавите на Полска за „руски ракети“ се намерна провокација насочена кон ескалација на ситуацијата, соопшти руското Министерство за одбрана.

Министерството објави дека не биле извршени удари со руски средства во близина на украинско-полската граница

„Изјавите на полските медиуми и официјални лица за наводниот пад на „руски“ ракети во областа на населбата Пшеводув претставуваат намерна провокација насочена кон ескалација на ситуацијата. Руските средства не извршија никакви напади врз цели во близина на украинскиот -Полска државна граница“, соопшти Министерството, пренесува Спутник.

Министерството истакна дека фрагментите кои полските медиуми набрзина ги објавија од местото на настанот во селото Пржеводов немаат никаква врска со руското оружје.

Претходно полските медиуми објавија дека две ракети паднале на територијата на Полска во близина на границата со Украина.

После тоа, премиерот на Полска свика состанок на Комитетот на Советот за безбедност.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе