Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСветТОП ВЕСТИ

Полската армија ставена во состојба на готовност: Се разгледува активирањето на членот 4 на НАТО

Портпаролот на полската влада Пјотр Милер одржа прес-конференција во главниот град Варшава, на која рече дека владата го подига нивото на подготвеност на војската како одговор на експлозијата во близина на нејзината граница со Украина.

Говорејќи пред камерите, Милер потврди дека денеска во ракетен напад загинале две лица.

Тој им рече на новинарите дека владата размислува дали да го активира членот 4, што би значело дека состанокот на членките на НАТО ќе се одржи откако ќе биде загрозен нивниот „територијален интегритет, политичка независност или безбедност“.

Членот 4 подразбира консултации со членките на НАТО.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе