Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСветТОП ВЕСТИ

НАТО ќе одржи итен состанок: Полска го активираше членот 4

НАТО ќе одржи итен состанок на барање на Полска, која се повика на членот 4 од договорот за НАТО, откако две лица загинаа во експлозија во Пржеводов, село во источна Полска во близина на границата со Украина, јавува Ројтерс.

Висок претставник на американското разузнавање изјави дека источна Полска била погодена од руски ракети, јави Асошиејтед прес, додека Пентагон вели дека нема информации кои потврдуваат дека станува збор за руска ракета.

Членот 4 од договорот за НАТО го опфаќа сценариото во кое земја-членка се чувствува загрозена од друга земја или терористичка организација.

– Страните меѓусебно ќе се консултираат секогаш кога, според мислењето на некоја од нив, е загрозена територијалниот интегритет, политичката независност или безбедноста на некоја од страните – се наведува во договорната клаузула.

Потоа, 30-те земји-членки започнуваат формални консултации на барање на засегнатата членка. Во разговорите се разгледува дали има закана и како да се спротивстави, а одлуките се носат едногласно.

Меѓутоа, членот 4 не значи дека ќе има директен притисок за дејствување. Овој механизам за консултации е лансиран неколку пати во историјата на НАТО. Еден пример е пред една година, кога турските војници беа убиени во напад од Сирија.

Во тој случај НАТО беше консултиран, но не презеде ништо.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе