Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина+СветТОП ВЕСТИ

НАТО: Истражуваме што се случило, тесно се координираме со Полска

Откако беше објавено дека попладнето има експлозија во полското село Пжеводов на полската страна на полско-украинската граница, НАТО за Си-Ен-Ен изјави дека „тесно се координираат“ со Полска.

НАТО соопшти дека истражува дали ракети или проектили паднале во нејзината земја членка Полска и дека тесно се координира со полските власти.

– Ги разгледуваме овие извештаи и тесно се координираме со нашиот сојузник Полска – изјави претставник на НАТО за Си-Ен-Ен.

Доколку навистина се утврди дека се работи за руски ракети, што Русија го демантира, прашање е како ќе биде позициониран НАТО.

Повеќето аналитичари кои досега го коментираа настанот се согласуваат дека одлуката ќе зависи од тоа која од двете политики ќе се применува – член 4 или член 5.

Членот 5 вели: „Ако сојузник на НАТО е жртва на вооружен напад, секоја друга членка на алијансата ќе го смета овој чин на насилство како вооружен напад врз сите членки и ќе преземе такви дејствија што ќе смета дека е неопходно за да му помогне на нападнатиот сојузник. .

Ако се користи, тоа речиси неизбежно би значело некаква форма на воен напад против Русија. Сепак, и покрај спомнувањето на член 5, се чини дека се појавува груб консензус меѓу аналитичарите дека повикувањето на член 4 е многу поверојатно.

Според официјалните документи на НАТО, член 4 значи дека „страните ќе се консултираат меѓу себе“ доколку се одлучи дека е загрозен нивниот „територијален интегритет, политичка независност или безбедност“. Очигледно, се чини дека вклучува многу помал ризик од значителна ескалација и ширење на конфликтот, што е нешто од што сите се плашат по таков настан.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе