Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Макрон побара од Џјинпинг да го убеди Путин да се врати на преговарачка маса

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска побара од кинескиот претседател Шји Џјинпинг да се обиде да го убеди рускиот претседател Владимир Путин „да се врати на преговарачката маса“, соопшти Елисејската палата по разговорите меѓу двајцата шефови на држави на маргините на самитот на Г20 на Бали.

Макрон побара „Кина да придонесе да му пренесе пораки на претседателот Путин со цел да се избегне ескалација и сериозно да се врати на преговарачката маса“, се вели во изјавата на француското претседателство, што ја пренесува BFMTV.

Претседателите на Франција и Кина на билатерална средба ја потврдија својата цврста позиција за спречување можна употреба на нуклеарно оружје во војната во Украина, се наведува во соопштението на Елисејската палата, објавено на веб-страницата на претседателството.

Двајцата шефови на држави, како што соопшти француското претседателство, ја потврдија посветеноста на почитување на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина и се согласија за итната потреба од деескалација.

Претседателот Шји ги поддржа иницијативите на францускиот претседател за барање мир во Украина и ја потврди „нивната цврста позиција за спречување употребата на нуклеарно оружје“.

Џјинпинг и Макрон разговараа и за последиците од конфликтот во Украина врз остатокот од светот, а францускиот претседател нагласи дека придонесот на членките на Г20 ќе биде клучен за смирување на земјоделските пазари.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе