Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина+СветВо тренд...

Кулеба: Украина е подготвена да и ја обезбеди сета потребна поддршка на Полска

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба на Твитер ја објави веста дека руски ракети паднале врз полското село Пжеводов, на границата со Украина.

– Украина ја потврдува својата целосна солидарност со Полска и е подготвена да ја даде сета потребна поддршка. Колективниот одговор на руските акции мора да биде остар и принципиелен. Меѓу непосредните активности: самит на НАТО со учество на Украина со цел да се развијат понатамошни заеднички акции, кои ќе ја принудат Русија да го промени курсот на ескалација, обезбедувајќи и на Украина со модерни авиони како што се Ф-15 и Ф-16, исто така. како системи за противвоздушна одбрана, за да можеме да пресретнеме секој руски проектил. Денеска заштитата на украинското небо значи заштита на НАТО – напиша Кулеба на Твитер.

Потсетуваме, според првите информации, наводно биле убиени две лица.