Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кина е против исклучувањето на Русија од Г20 и другите меѓународни организации

Кина се противи на исклучувањето на Русија од Г20 и другите меѓународни организации, изјави кинескиот министер за надворешни работи, Ванг Ји, на средбата со неговиот руски колега Сергеј Лавров на маргините на самитот на Г20 на Бали.

„Многу ни е драго што вие лично учествувате на самитот на Г20, што ја претставувате Русија на самитот, тоа е многу важна мисија. Ја поддржуваме достојната улога на Русија во рамките на Г20 и другите меѓународни платформи и сметаме дека никој нема право да ѝ ја одземе на Русија рационалната можност да учествува во мултилатерални формати“, рече Ванг Ји.

Кинескиот министер додаде дека има намера да разговара со Лавров за „прашања од заеднички интерес, како и за соработка насочена кон одржување стабилна динамика во билатералните односи“.

Шефот на руската дипломатија, од своја страна, рече дека Москва го поздравува реизборот на Шји Џјинпинг за генерален секретар на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина и дека тој смета на развој на соработката со Кина.

Самитот на Г20 почна на 14 ноември на островот Бали. Претставниците на раководството на земјите учеснички ќе разговараат за прашања поврзани со безбедноста на храната и енергијата, процесот на дигитална трансформација и прашањата за здравствената заштита. Самитот ќе трае до 16 ноември.