Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаCentarСвет

Аналитичари: НАТО ќе го активира членот 4

– Навртувањето на рускиот проектил што заврши со убиство на двајца Полјаци ќе резултира со тоа што НАТО ќе се повика на член 4, а не член 5 (види подолу).

Консултациите веројатно ќе резултираат со поголема поддршка за Украина, особено воздушната и противвоздушната моќ. Ќе и даде на Полска некое вистинско влијание, се вели во анализа објавена на Твитер.

Сепак ова се само анализи по вечерашниот инцидент кога две руски ракети погодија полска територија при што загинаа две лица.

Свикани се вонредни состаноци. Реагираа и членките на НАТО.

Следете ја ситуацијата во живо и преку насловната страница на Centar.mk.