Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина+СветВо тренд...

Зеленски: Русите оставија зад себе страшни сцени во Керсон, како и во другите делови на земјата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) во своето видео обраќање рече дека во Херсон, на југот на Украина, преовладува олеснување и радост за повратената слобода, по неколкумесечна руска окупација за време на која беа извршени бројни воени злосторства.

Зеленски ги обвини руските сили за бројни злосторства во Херсон и околината.

– Пронајдени се тела на цивили и војници. Во Херсонската област руската армија зад себе ги остави истите ужаси како и во другите области на нашата земја во кои успеа да влезе – рече Зеленски.

Тој изјави дека се документирани 400 руски воени злосторства, без да каже дали се однесуваат само на Керсон. Тој додаде дека Русите ја уништиле главната инфраструктура пред да го напуштат Херсон.

– Работиме на воспоставување комуникации, интернет и телевизија, правиме се за што поскоро да се нормализира снабдувањето со струја и вода – изјави Зеленски.