Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Вработен во министерството и неговата ќерка загинаа во експлозија во Истанбул (фото)

Јусуф Мејдан, вработен во турското Министерство за семејство и социјална заштита, и неговата ќерка Екрин загинаа во експлозијата во Истанбул, изјави Дерја Јаник, министер за семејство и социјална заштита.

Бекир Боздаг, министерот за правда, изјави за провладината телевизија А Хабер дека жената која седела на клупа во близина на местото на експлозијата околу 40 минути е под истрага. Експлозијата се случила само неколку минути по нејзиното заминување. Тој рече дека нејзиниот идентитет се уште не е познат, ниту пак е јасно која група би можела да стои зад нападот..

Турскиот потпретседател Фуат Октај изјави дека властите ја сметаат експлозијата во Истанбул, во која загинаа најмалку шест лица, како терористички напад.

„Сметаме дека тоа е тероризам бидејќи напаѓачот, за кој веруваме дека е женско лице, ја активирал бомбата“, рече Октај.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе