Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветВо тренд...

Украина: Ослободивме село на помалку од 40 километри од стратешки важниот град Луганск

Украинскиот гувернер на делумно окупираната област Луганск, Серхи Хајдај, објави дека украинската армија ја презела контролата врз селото Макијивка.

Тоа село се наоѓа на помалку од 40 километри од стратешки важниот град Сватове во Луганск.

Луганск е регион кој претежно е под контрола на руските сили. Во септември, рускиот претседател Владимир Путин ги прогласи Луганск и уште три украински региони (Доњецк, Запорожје и Херсон) за дел од Русија.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе