Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСветТОП ВЕСТИ

Уапсена жена осомничена за бомбашкиот напад во Турција: „Седеше 45 минути на клупа, а бомбата експлодираше неколку минути откако си замина“

Најмалку шест лица загинаа во експлозијата, а 81 се повредени.

Турските медиуми синоќа објавија фотографија од жена за која постои сомнеж дека е вмешана во бомбашкиот напад во центарот на Истанбул, во кој загинаа шест лица, а 81 лице беа повредени.

Од 42 хоспитализирани пациенти, пет се уште се на интензивна нега, од кои двајца се во тешка состојба.

Началникот на турската полиција Сулејман Сојлу во текот на ноќта објави, како што јави Анадолија, дека лицето кое ја поставило бомбата е уапсено.

– Не долго по детонацијата, полицијата уапси едно лице за кое се верува дека ја поставило експлозивната направа – рече Сојлу.

Иако не го откри идентитетот на осомничениот, полицискиот министер рече дека во врска со експлозијата се приведени уште 21 лице и потврди дека првите наоди од истрагата упатуваат на Курдистанската работничка партија (ПКК) и нејзиниот огранок во Сирија. PID.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека бомбашкиот напад во центарот на градот „мириса“ на тероризам. Тој изјави и дека експлозијата е „предавнички напад“ и дека сторителите ќе бидат казнети.

Експлозијата се случила во центарот на градот, на улицата Истиклал, која е многу популарна меѓу туристите. Меѓу повредените има и српски државјанин од Ниш.

Турскиот министер за правда Бекир Боздаг изјави и дека за експлозијата во центарот на Истанбул е осомничена жена, која, според него, седела на клупа 45 минути, а потоа станала.

– Експлозијата се случи само неколку минути откако таа замина. Нејзиниот идентитет се уште не е познат, ниту пак е јасно која група би можела да стои зад нападот – рече министерката.

Тој потоа додаде дека постојат две можности како дошло до експлозијата.

– Или во чантата имало механизам што се активирал, или некој го активирал механизмот од далеку. Истрагата се уште е во тек. можно е намерно да го избрале тој регион. Има многу странци, можеби сакаа да испратат порака до светот. Турција е силна земја – рече министерот.