Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Сопругата на Рамзан Кадиров роди 14 деца: Путин и ја додели наградата Мајка Херој

Херојската мајка, награда од советско време, повторно е официјална државна награда во Русија. Рускиот претседател Владимир Путин додели две награди „Херојска мајка“ на две жени, а едната оди на сопругата на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, пишува независниот руски портал Медуза.

Хани Кадирова и Русинката Џамалија Олга Дегтјаренко добија награда и признание за „своите достигнувања во зајакнувањето на институцијата семејство и воспитувањето на децата“. Покрај титулата храбри мајки, секоја од нив добива и по милион рубли.

Во средината на август, Путин потпиша декрет за оживување на наградата Херојска Мајка. Според документот, жената добива право на титула ако е руски државјанин и има десет или повеќе деца кои исто така се руски државјани. Брачниот пар Кадиров има четиринаесет деца.

Во СССР, титулата херојска мајка постои од 1944 година. Победниците добија медал и разни субвенции. Пред распадот на СССР, повеќе од 400.000 жени ја добиле таа титула, пишува Медуза.