Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Папата Франциско подготви ручек за 1.300 сиромашни и бездомници

Папата Франциско подготви ручек за 1.300 сиромашни и бездомници, на денот кога Римокатоличката црква го слави Светскиот ден на сиромашните.

Френсис, кој користи инвалидска количка и бастун за да се движи поради болно колено, седна со нив во големата сала за публика во Ватикан, каде што ги служеа келнери и келнерки волонтери.

Гостите на Папата беа донесени во Ватикан од добротворни организации кои секојдневно им помагаат, јави Радио Слободна Европа.

Претходно, во проповедта на мисата во базиликата Свети Петар, каде што многумина од нив седеа во првите редови, Папата ги повика луѓето кои имаат поголема среќа во животот „да ја пробијат внатрешната глувост што ги спречува да го слушнат придушениот плач на болката на најкревките # во општеството.

– Ако нашето срце е вкочането и рамнодушно, не можеме да го слушнеме нивниот плач на болка, не можеме да плачеме со нив и за нив, не можеме да видиме колку осаменост и вознемиреност се крие во заборавените агли на нашите градови – рече папата Фрањо.

Денот на сиромашните е основан во 2016 година за да привлече поголемо внимание на сиромаштијата, особено во богатите земји.

Католичките парохии и групи ширум светот организираат акции за помош на сиромашните во локалните заедници на тој ден.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе