Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Основачот на Амазон најави дека ќе донира поголем дел од своето богатство: Најголем дел ќе биде насочен кон борбата против климатските промени

Тој рече дека најголемиот дел од донацијата ќе биде насочена за борба против климатските промени и поддршка на луѓето кои можат да го обединат човештвото во услови на длабоки општествени и политички поделби.

Безос оваа изјава ја даде во интервју за Си-Ен-Ен и иако не наведе многу детали, ова е првпат да објави дека планира да даде поголем дел од парите.

Безос моментално е четврти на листата на Форбс за најбогати луѓе во светот.

Безос претходно беше критикуван бидејќи не потпишал т.н Залог за донација потпишан од 100-те најбогати луѓе во светот, кои ветија дека ќе го донираат најголемиот дел од своето богатство во добротворни цели.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе