Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

На Нов Зеланд исчезнаа четири јајца од редок албатрос, полицијата трага по нив

Полицијата на Нов Зеланд го истражува исчезнувањето на четирите јајца од заштитената колонија на загрозени птици на Јужниот Остров. За време на рутинските проверки, беше откриено дека јајцата на тороа, или северниот кралски албатрос, недостигаат од карпата Тајароа Хед во близина на Данедин, соопшти Одделот за заштита на природата (DOC).

Тајароа Хед е единственото копнено место во светот, каде што се размножува тороа и е целосно оградено. Менаџерот за регионални операции на DOC, Ени Валас, рече дека исчезнувањето е многу необичен настан. „Колонијата беше управувана и надгледувана со години и чудно е што јајцата исчезнуваат без трага“, рече таа.

„Сè уште е нејасно што се случило и собираме снимки од безбедносните камери и разговараме со луѓе што можеби имаат релевантни информации. Сепак, се смета дека јајцата можеби се земени бидејќи нема знаци дека ги изеле предатори“.

На птиците им се закануваат климатски промени, риболовни практики, пластично загадување и губење на живеалиштата, рече Валас. Тие полека се размножуваат, така што сите јајца и младенчиња се важни за населението.

„Ова е поразително за нашиот персонал, кој вложи безброј часови да се грижи за овие птици во предизвикувачки услови, да ги одржува ладни во топли денови, да работи на спречување напади на муви и да обезбеди дополнителна храна за неисхранетите пилиња“.

Тороа е една од најголемите морски птици во светот, со распон на крилјата од повеќе од 3 метри. Останати се околу 17.000 птици и тие се распространети низ Јужниот Океан. Повеќето се размножуваат на неколку од новозеландските острови Чатам.