Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Иран ја изрекува својата прва смртна казна за учество во протести по смртта на Махса Амини

Судот во Техеран ја изрече првата смртна казна на лице обвинето за немири во Иран, соопштија извори блиски до правосудните органи во земјата.

Обвинетиот, чие име не се соопштува, е осуден на смрт поради „запалување владина зграда, нарушување на јавниот ред и мир, собирање и заговор за извршување кривично дело против националната безбедност“, се вели во соопштението, во кое се додава дека ова лице е непријател на Бог.

Друг суд, исто така во Техеран, осуди пет лица на затворски казни од пет до десет години за „собирање и заговор за извршување злосторства против националната безбедност и нарушување на јавниот ред“.

Протестите во Иран беа започнати на 16 септември, денот на смртта на Махса Амини (22) во болница, каде што беше ставена во тешка состојба по нејзиното апсење на 13 септември во Техеран поради „носење несоодветна облека“ и непочитување на строгите правила. кодекс на облекување за жените во Иран.

Демонстрациите подоцна се претворија во движење против иранските верски власти. Според податоците на невладините, во задушувањето на тие протести загинале повеќе од 300 луѓе.