Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСвет

Хрват во Германија застанал на шините и сакал да го запре возот поради изгубениот багаж

Во саботата попладне 35-годишен Хрват го загрозил сопствениот живот и животите на патниците во Германија на железничката станица Хенеф. Тој излегол на шините и го запрел S-Bahn што доаѓал во Северна Рајна-Вестфалија, а сега федералната полиција го истражува за опасна интервенција во железничкиот сообраќај.

Како што пишува Kolner Stadt-Anzeiger, 35-годишникот го запрел возот околу 17 часот. Хрватот изјавил дека тоа го направил бидејќи го заборавил багажот во возот и сакал возот да застане. Кога го видел човекот на пругата, кондуктерот на возот прво дал предупредувачки сигнал и применил итно сопирање, соопшти полицијата.

За среќа возот навреме запрел и нема повредени. Изгубениот багаж бил пронајден кога во исто време машиновозачот на возот С19 пронашол ранец и куфер откако застанал на обвивката Хорем. Багажот го проверила сојузната полициска служба и било утврдено дека е на 35-годишен Хрват.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе