Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Борел: Украина одлучува кога ќе преговара со Русија

На Украина е да одлучи кога ќе стапи во преговори со Русија, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Жозеп Борел, коментирајќи ги шпекулациите дека Западот може да го охрабри Киев да почне преговори со Москва.

„Украина сама ќе одлучи што да прави. Наша должност е да ги поддржиме“, рече Борел по пристигнувањето во Брисел на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ