Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized

Антикорупциска ќе слави 20 години во срцето на „Скопје 2014“

Криминалецот се враќа на местото на злосторството. Или истражителите.

Државната комисија за спречување на корупција во вторник, 15 ноември, ќе ја слави 20-годишнината од нејзиното основање во еден од најконтроверзните објекти на проектот „Скопје 2014“ – Музејот на македонската борба. Почнат во 2008 година, кога беше најавено големото преосмислување на центарот на Скопје и идеолошката и античката трансформација, Музејот беше завршен во 2011 година со многу подолго име од досегашното.

Во време на владеењето на Никола Груевски тој беше место за важни државни настани за да се потенцира неговата важност во мрежата на културните институции на државата. Огромен број граѓани до денес избегнуваат да го посетат заради идеолошката пристрасност во него и затоа што тој е дел од огромната корупциска шема при изградбата на „Скопје 2014“.

Зошто се одлучила Антикорупциската токму таму да ја одбележи својата годишнина не е доволно познато. Дали тоа значи дека за антикорупционерите веќе нема ништо сомнително во изградбата на „Скопје 2014“ и дека таа истрага можеби треба да се заврши; дали сакаат одблиску тие и нивните гости да видат што е толку контроверзно во тој објект – или едноставно е направен превид при одбирањето на местото. А можеби се поистоветиле со името на музејот и се замислуваат себеси како дел од македонската борба.

Што и да е – изборот е несоодветен. Ќе беше подобро Антикорупциската да ја славеше својата годишнина на посекуларно место, ослободено од каква била асоцијација со „Скопје 2014“ и неговата фараонска коруптивна шема и архитектонско злосторство, а не да замине во еден од објектите кој има голема сакрална вредност за проектот кој ја подели Македонија. (Н.В.)

извор: Независен.мк

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе