Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Американски функционер: Кина се срами од руските неуспеси во Украина, тие се изненадени

Неодамнешните коментари на кинескиот премиер сугерираат дека Пекинг не се чувствува удобно со неодамнешната руска нуклеарна реторика. Според висок американски функционер, Ли Кечијанг нагласил дека нуклеарните закани се „неодговорни“ и „прилично опширно зборувал за политиката на Кина кон Украина“.

Ли „јасен акцент на суверенитетот, на неодговорноста од нуклеарните закани, потребата да се осигура дека нуклеарното оружје не се користи на начин на кој некои сугерираат“, рече функционерот откако кинескиот премиер присуствуваше на самитот на Г20 во Камбоџа.

Кина беше стратешки партнер на Русија, но се огради од некои реторики на Москва. По илегалната анексија на четири региони на Украина, рускиот претседател Владимир Путин рече дека е подготвен да ги искористи сите неопходни средства – вклучително и нуклеарно оружје – за да ја заштити територијата на Москва.

Коментарите беа осудени од Западот.

Американски функционер, кој сакаше да остане анонимен, рече дека „несомнено постои одредена нелагодност во Пекинг за она што го видовме во однос на непромислената реторика и активностите на Русија“. „Мислам дека е исто така непобитно дека Кина е веројатно изненадена, па дури и донекаде засрамена од спроведувањето на руските воени операции“, рече претставникот.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе