Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Алтун: Терористите мислат дека можат да ја заплашат нацијата и владата со нападите, но нема да успеат

Терористичките напади врз турските цивили се директни и индиректни последици од поддршката на некои земји на терористичките групи, изјави утринава шефот на Дирекцијата за комуникации при Кабинетот на претседателот на Турција, Фахретин Алтун, повикувајќи ја меѓународната заедница да обрне внимание, јавува агенцијата Анадолија.

„Мора веднаш да престанат со директната и индиректната поддршка доколку сакаат пријателство со Турција“, напиша Алтун на Твитер, еден ден по смртоносната експлозија на улицата Истиклал во Истанбул, во која загинаа најмалку шест лица, а 81 беа повредени.

Алтун вели дека „терористите мислат дека можат да ја заплашат нацијата и владата со овие напади, но нема да успеат“.

Тој додава дека турската влада, под водство на претседателот Реџеп Таип Ердоган, „никогаш не бегала од прогон и казнување на терористите“ каде и да се тие.

Лицето кое ја остави бомбата што предизвика експлозија во неделата на улицата Истиклал во Истанбул е уапсено, изјави рано утринава турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

„Нашата проценка е дека наредбата за смртоносниот терористички напад дојде од Ајн ал Араб во северна Сирија, каде што ПКК/ЈПГ има сириски штаб“, додаде Шојлу.

Светските лидери го осудија нападот и испратија сочувство до Турција.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе