Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Турција забрани емитување на снимки од експлозија во Истанбул

Турскиот медиумски регулатор привремено им забрани на локалните медиуми да прикажуваат снимки од моментот на денешната експлозија во Истанбул, како и од нејзините последици.

Според медиумите Турскиот одбор за радио и телевизија претходно воведе слични забрани по напади и несреќи, како и некои политички настани.

Во 2016 година на авенијата Истиклал во Истанбул се случи терористички напад од бомбаш самоубиец.